Sagligi Bozan Etmenler

İnsan sağlığının bozulmasında etkili olan farklı birçok etmen söz konusudur. Bunların başında genetik faktörüler gelebilmektedir. Hamilelik döneminde anne ve babadan alınan genlerle bazı kalıtsal hastalıklar oluşabilmektedir. Bunların başında şeker gelirken bazı kalp hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi farklı türde hastalıklar genlerle geçebilmektedir.

Stres hasatlıkların oluşmasında vücut direncini düşürmesinden dolayı son dönemlerin en tehlikeli etmenlerinden biridir. Aşırısı stres altında olan kişilerin sıklıkla kalp hastalıklarına yakalandıkları gözlemlenirken fiziksel hastalıkların yanış ıra kaygı bozukluğu ve panik atak gibi psikolojik hastalıkların oluşmasında da etkili olabilmektedir.

Genetiğiyle oynanmış besinlerin tüketilmesi, donmuş gıdaların hayatımıza daha fazla girmesi gibi beslenme bozukluklarıyla ortaya çıkan belli başlı hastalıklar da bulunmaktadır. Özellikle kanser türlerinin artmasında beslenme bozukluklarının etkili olduğu ifade edilirken radyasyonun artması teknolojik aletlerin daha fazla kullanılır hale gelmesi gibi çevresel etmenlerde kanser vakalarının artmasında etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir