Bas Agirisi Nedenleri

Baş ağrısının en büyük nedenleri sırasıyla şöyledir;

Migren:
Yapılan araştırmalarda baş ağrıların migrenden dolayı da oluştuğu gözlenmiştir. Migren neden ortaya çıktığı bulunmasa da uzmanlara göre genelde genetik yoluyla oluşabiliyor yani anne veya babada migren varsa doğacak çocuklarında da migren oluşumunu gözlenmiştir.

Ergenlik Dönemi:
Yapılan araştırmalarda baş ergenlik dönemlerinde baş ağrısı olduğu gözlenmektedir. Ergenlik dönemlerinde oluşan ağrılar birçok hasta tarafından migren gibi ağrıların oluştuğunu gözlenmiştir. Uzmanlar bu tür ağrıların migren olmadığını ergenlik dönemlerinde gelişen baş ağrısı olduğunu belirtmektedir. Ailesinde eğer migren sorunu varsa uzmanlar hastaneye gidip test yapılmasını önermektedir aksi halde aşırı derecede rahatsızlık verebilir.

Küme Baş Ağrıları:
Uzmanlar aniden başlayan ve 1-2 dakika süren küme ağrıların genelde vücudun aniden serotonin salgılaması sonucu ortaya çıktığı gözlenmektedir. Birçok kişiye aşırı derece rahatsızlık veren bu ağrılar önce arka taraftan başlar öne doğru yayılır uzmanlara göre gün içerisinde 2-3 defa görülür.

Sinüzit:
Sinüzit birçok kişiyi oldukça rahatsız eden bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan bu hastalık insanların başlarının ağrımasına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda sinüzit genetik bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır yani bir anne veya babada bu hastalık varsa doğacak çocuklarında da görülme olasılığı çok yüksektir. Uzmanlar kışın sıkı giyinilmesini önermektedir böylelikle hastalık ilerlemeyecektir.

Beyin Hastalıkları:
Yapılan araştırmalarda baş ağrısına sebep olacak en büyük faktör beyin hastalıklarıdır uzmanlar baş ağrısını ciddiye alınmasını ve hastaneye gidip test yapılmasını önermektedir böylelikle hastalığının ilerlemesi engellenecektir.

Stres ve İçki:
Stres ve içki yapılan araştırmalarda baş ağrısına sebep olduğu gözlenmiştir. Uzmanlar stres ve içkiden uzak durulması gerektiğini belirtmiştir aksi halde çok ciddi problemlere yol açabileceğini belirtmişlerdir.

One Response to Bas Agirisi Nedenleri

  1. bas agrisi dedi ki:

    bende başım niye ağırıyor diyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir